Tagore est

A rendkívüli tehetséggel megáldott irodalmi Nobel-díjas költőre, Rabindranath Tagore-ra szeretnénk ma emlékezni, és dalban megszólaltatni számunkra legkedvesebb műveit. Három verseskötetéből válogattunk egy csokorral, a már említett „Kertész-ből, a "Növekvő Hold"-ból, és az "Áldozati Énekek"-ből. Ez utóbbi mű eredeti címe "Gitanjali", melynek jelentése: énekkel kifejezett hódolat.
 

William Butler Yearts az „Áldozati Énekek”-hez írt előszavában a következőképpen vall Tagore költészetéről, és rá gyakorolt hatásáról, felidézve egy indiai barátjával folytatott beszélgetését:
Évek óta semmi sem pezsdítette fel úgy szívem, mint Rabindranath Tagore írásai.
Barátjának természetesnek tűnhetett, hogy így meghatódott, mivel így szólt:
– Rabindranáth mindennapi olvasmányom, egy sorát elolvasni annyi, mint a világ minden baját elfelejteni.
Tagore a zenében éppúgy kiváló, mint a költészetben, dalait Indiától nyugatra és Burmáig mindenütt éneklik, ahol a bengálit beszélik. Már tizenkilenc évesen híres lett első regényével, és a valamivel később írott drámáit még mindig játsszák Kalkuttában. A teljességet csodálom az ő életében: fiatal korában sokat írt a természetről, amikor nagy bánat érte, megírta nyelvünk legszebb szerelmes költeményeit. Szavakkal kifejezhetetlen, mit köszönhettem szerelmi költészetének tizenhét évesen.
Művészete ezután elmélyült, vallásossá és filozofikussá vált, himnuszaiba belefoglalta az emberiség minden vágyódását, ő az első szentjeink között, aki nem tért ki az elől, hogy éljen, és őszintén beszélt magáról az életről. Ez az, ami miatt szeretjük őt.
Yeats, a kötet méltatását így folytatta:
„Napokig hordtam magammal e fordítások kéziratát. Olvastam vonaton vagy omnibusz tetején, éttermekben, és gyakran kellett becsuknom, attól félve, hogy megláthatják idegenek, mennyire meghatott. Ezek a lírai költemények, melyek eredetiben lefordíthatatlanul könnyed stílusúak, - a harmónia finomsággal, a versmérték találékonysággal teli – olyan világot tárnak fel gondolataikkal, amilyenről egész életemben csak álmodoztam. Páratlan kulturáltság műve, ugyanúgy jön a napvilágra, mint a fű és a sás, melyek egyetlen talaj sarjai.”

Indiai Kulturális Központ Búzavirág u. 14., Budapest, Hungary, 1025  2014. Március 04. 18.00 A belépés ingyenes!

Kapcsolódó cikk: Tagore

A hozzászóláshoz regisztráció és bejelentkezés szükséges!
2014. 02. 26. - 08:10 | © szerzőség: Gelka