XVIII. Prague Gothic Treffen

Helyszín: 
Prága - Fuchs2(Stvanice, Holesovice, 170 00 Praha 7,)
Időpont: 
2023. augusztus 25., 09:45 to 2023. augusztus 26., 09:45
Fellépők: 
XVIII. Prague Gothic Treffen

Tehát először a puszta tények. A Prague Gothic Treffen tizennyolcadik kiadására 2023. augusztus 25-én és 26-án kerül sor, a helyszín a Fuchs2 és a Bike Jesus klubok lesznek, amelyek a Prága központjához közeli Štvanice-szigeten találhatók. A két nap alatt összesen 14 zenekar mutatkozik be, az afterpartikról több DJ gondoskodik, szombat délután pedig megrendezésre kerül a hagyományos gótikus piknik.

Most pedig nézzük az egyes fellépőket, akik augusztus utolsó hétvégéjén Prágába érkeznek.
Electro. New Wave. Cyberpunk. Fétis. Rock'n'Roll. Glam. Ezeket és még tíz másik stílust is dobhatsz a következő névre, de mind egy irányba mutat. A legendás brit Sigue Sigue Sputnik együttes 1982-ben alakult, és hosszú pályafutása során hatalmas kereskedelmi sikereket ért el,  a világ zenei életének legnagyobb sztárjaival dolgozott együtt. Az időtlen zene és a jellegzetes spacepunk imidzs még ma is jellemzi ezt az eredeti együttest, amely pénteken az idei Prague Gothic Treffen főcímzenekaraként lép fel. A zenekar az elmúlt években csak ritkán lépett fel, energikus fellépéseik azonban a nagy élmények közé tartoznak. Legyetek ott!

Idén is megtartjuk az elmúlt évek szép hagyományát, és bemutatjuk a svédországi zenei tehetségek agilis és kimeríthetetlennek tűnő keltetőjének képviselőit. A stockholmi Agent Side Grinder zenekart 2015-ben hoztuk el először a cseh rajongóknak egy legendás koncert erejéig az azóta megszűnt prágai Basement klubba. Azóta a zenekar személyi állománya alaposan átalakult, az énekes Emanuel Åström lett. A zenei produkció a korábbi analóg elektroundergroundtól közelebb került a poszt-punkos, táncolható szintetizátorokhoz, ahogy az a legutóbbi, "A/X" című nagylemezről is kiderül. Ráadásul idén jelenik meg az új "Jack Vegas" című gyűjtemény, így itt az ideje, hogy Prágát emlékeztessük a trió jelenlegi formájára.
A darkwave vagy a post-punk felvillanásaival átszőtt gótikus rockos komorságot az olasz Noktva zenekar fogja bemutatni. A 2017 óta aktív öttagú zenekar már a "Like Seven Forgotten Tales" című debütáló albumával is felhívta magára a figyelmet. A tekintélyes lengyel Bat-Cave Productions kiadónál megjelent albumot számos zenei médium (köztük honlapunk is) a 2021-es év legjobb lemezének nevezte. A sűrű zenei alap, amelyet az énekesnő Miriam deathrockkal átszőtt éneke egészít ki, garantáltan az idei PGT egyik csúcspontja lesz. A Noktva a cseh közönségnek is először mutatkozik be.

A párizsi zenész és producer Sydney Valette az egyik olyan név, akit a leggyakrabban említettél a kívánságaidban. A furcsa zenei kaméleon 2005 körül kezdte zenei útját, mint a legtöbb elektronikus zenész, azzal, hogy otthon, a billentyűzetén és a számítógépén komponált zenét. Mára hat albummal büszkélkedhet (a mostani, "Home Alone" címmel tavaly jelent meg), valamint számos kislemezzel, EP-vel és remixszel. Adjunk hozzá darkwave-et és szintipopot, szorozzuk meg futurepoppal és dark technóval, és adjunk a tetejére egy töredék EBM-et: ez az eredeti művész zenei egyenlete, aki a tavalyi WGT-n nyújtott teljesítményével fújta le kollégáját, Pavelt. Ne hagyd ki a csehországi premierjét!
Ezúttal két hazai projektnek adunk helyet, melyeket szintén megtalálhattok aktuális Dark Tunes vol.III című összeállításunkon. A brnói Latexotiq az elektronikus zenét ötvözi a fétis esztétika iránti szeretettel. A Bécsben élő cseh zeneszerző és producer, Misha pedig a Warteraum nevű projektjét mutatja be, amely az elektronikus és ipari pop sötétebb aspektusait kutatja.

A zenekar csehországi koncertbemutatója a szerkesztőségünk legtöbb tagjának valóra vált álma, és több éves erőfeszítések csúcspontja, hogy Prágába hozzuk őket. A németországi Pink Turns Blue 1985-ben alakult, és szinte azonnal a német postpunk/gothicrock mozgalom első hullámának egyik legkiemelkedőbb nevévé vált, különösen a debütáló "If Two Worlds Kiss" című albumuk a dark szcéna egyik becses gyöngyszeme. A zenekar azonban nem csak a távoli múltból merít - az új évezred elején történt feloszlás és az azt követő újraegyesülés után a Pink Turns Blue új életet lehelt a bandába, aminek legjobb bizonyítéka a két évvel ezelőtti, kiváló "Tainted", amelyet a legtöbb műfaji médium (köztük honlapunk is) az év albumának választott. Ráadásul a zenekar élő koncertjei is igazi csemegének számítanak. Ha tehát rajongsz a gitáros melankóliáért, a hangszeres bravúrért és az erőteljes énekért, akkor semmiképpen ne hagyd ki a PGT-t augusztusban.

Tizenkét hosszú év után ismét Prágába jönnek a német gothic rockerek, a Golden Apes . A berlini zenekar évek óta a hagyományos gothic rockra esküszik, de sok más elemmel gazdagítva azt, a post-punktól a darkwave-en át az art rockig. A melankóliával átitatott művek elsősorban az irodalomból és Nietzsche filozófiájából merítenek ihletet, de más intellektuális témákból és az okkultizmusból is.

Berlini szomszédaik, az NNHMN viszont először érkezik hazánkba. A Michal Laudarg és az éteri énekesnő Lee alkotta duó a kísérleti elektronika, a synthwave és a techno kultúra területeit járja be. Az eredmény révedő és hangulatos zene, telítve hátborzongató atmoszférával és kísérteties szintihangokkal, amit Lee titokzatos vokálja egészít ki. A zenekar 2014 óta aktív a zenei életben (2018-ig eredeti nevén Non-Human Persons), és ez idő alatt kislemezek és EP-k lenyűgöző sorát, valamint több teljes hosszúságú albumot készített. Egyelőre a legutóbbi kiadványuk a tavalyi "For The Comfort Of Your Ecstasy" című mini-lemez, amely a tekintélyes Young and Cold Records kiadónál jelent meg. Ráadásul a duó a keresett koncertattrakciók közé tartozik, ahogy azt a tavalyi WGT-ről készült beszámolónk is bizonyítja. Aki szeretné megismerni a berlini underground táncszíntér aktuális hangzását, annak az NNHMN-nél remek alkalom nyílik rá.

Hogy a török postpunk/darkwave szcéna nem csak She Past Away, azt az isztambuli Ductape duó is bizonyítja. Çağla Güleray és Furkan Güleray a Swiss Dark Nights nevű agilis kiadóval kötötte össze a létezését, ahol tavalyelőtt jelent meg debütáló albumuk, a "Labirent". A lemez méltán keltette fel a kritikusok és a zenei közvélemény figyelmét egyaránt, és számos rangos díjat is begyűjtött. A formáció ezt követte a tavalyi "Ruh" című nagylemezzel, amely a debütáló albumhoz hasonlóan minimalista, mégis energikus gitárkifejezésnek ad teret, vagány női énekkel kombinálva. Bár nevesebb honfitársaikhoz képest a Ductape inkább angolul játszik elsősorban, zenéjüket mégis érezhetően egzotikusabbnak érzik műfaji kortársaiknál, köszönhetően a származási országnak. A Ductape csehországi koncertbemutatóját a PGT-n játssza.  

Bővebb információ a folytatásban!