Faludy György volt talán az utolsó élő képviselője irodalmunkban annak az egyetemes görög és latin kulturális értékeket ismerő költő-gondolkodó generációnak, amely a századelő magyar irodalmát meghatározta.
Faludy két alkalommal is emigrált hazájából. Először a fasiszta diktatúra elől menekült, majd pár évvel később a kommunista diktatúra kényszerítette országa elhagyására. Bejárta, belakta a fél világot. Élt Párizsban, Marokkóban, New Yorkban, Torontóban, Máltán és még sorolhatnánk. Még életében bekerült az Encyclopedia Britannicá-ba, parkot nevezett el róla a kanadai állam Torontóban és anno azt rebesgették róla, hogy az irodalmi Nobel-díj várományosa.
De ki volt ez a világfi? Az átlag magyar annyit tud róla, hogy nem hordott zoknit, 60 évvel fiatalabb feleséggel bosszantotta irigyeit, és hogy Francois Villont átköltéseivel ő tette igazán népszerűvé Magyarországon?
Turek Miklós Pokolbéli világnéző Faludy Györggyel című versszínházi előadása ennek a páratlan, sokat vitatott, sokak által szeretett és sokak által nem szeretett költő-kalandornak állít emléket.
A szeptember 2-án, szombaton, 20 órai kezdettel látható produkció helyszíne a költő síremléke melletti terület (41-es parcella, 2. sor, 15. sír).
A versszínházi előadás előtt Nágel Kornél grafikusművész Faludy vers-kép kiállításának megnyitója és rövid kerekasztal-beszélgetés lesz a 20-1 éves Versszínházról. A beszélgetést Dióssy Klári vezeti.
A programon a részvétel – hasonlóan a többi Fiumei Úti Sírkertben megtartott előadáshoz – ingyenes, de regisztrációhoz kötött azért, hogy lássuk, mennyi székkel készüljünk a rendezvényre.
A jelentkezéshez nem kell mást tenni, csak leadni egy nevet a rendezvenyek@nori.gov.hu email címre, és jelezni, hány fővel érkezik.